• ניווט מקלדת
  • צבעוניות חד-גוונית
  • צבעוניות הפוך
  • A-A-A
צור קשר:
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 050-827-7982

למי כדאי לעשות תמ"א 38

אם יש תוכנית ששינתה את פני המדינה שלנו, זו תוכנית המתאר תמ"א 38. היא נולדה מהצורך לחזק מבנים ישנים כי ישראל נמצאת במקום בעייתי מבחינת הסיכון לרעידות אדמה, אך היום תמ"א 38 זה כבר הרבה מעבר לכך.

בבואנו לענות על השאלה איפה כדאי להשקיע בפרויקטים כאלה אנחנו יכולים לומר שתחילה כל מי שיש לו נכס בבניין ישן שאינו מחוזק צריך לעשות זאת. עם זאת, הדברים לא מסתיימים בזה, כי גם בעלי דירות שרוצים להגדיל את הדירות, לשדרג את הבניין או ליצור עוד מקומות חניה יכולים לעשות זאת במסגרת פרויקט כמו תמ"א 38.

איך יודעים אם זה משתלם

לא בכל בניין אפשר לעשות את כל השיפוצים שבעלי הדירות חולמים עליהם. לא תמיד אפשר לשפץ את הבית ולהוסיף מרפסת שמש ולא תמיד ניתן ליצור עוד מקומות חניה לכל אחד מבעלי הדירות בבניין. לכן צריך לבדוק כל מקרה לגופו, אך באופן כללי ניתן לומר שתמ"א 38 זה לא רק חיזוק של מבנים כי זה מגיע עם עוד הרבה יתרונות אחרים. זה מאוד משתלם אם בסופו של דבר זה יכול להעלות את ערכן של הדירות בבניין, וכדי לדעת זאת צריך להזמין את המומחים לעשות הערכות. כל אדם רוצה לגלות שהדירה שלו תהייה שווה יותר בעוד כמה שנים, ולפעמים בהחלט שווה להשקיע בכך לא מעט כך שכדאי לבדוק זאת.

האם נשארים לגור בבניין בזמן השיפוצים

אין חוק ברור לגבי הנושא הזה, כי גם לגבי השאלה הזאת אין תשובה אחת ברורה. יש מקרים שבהם השיפוצים כל כך מורכבים וארוכים עד כי עדיף לעבור לדירה חלופית. עם זאת, יש מקרים שבהם כדאי דווקא להישאר לגור במקום כי לא מדובר על שיפוצים מקיפים מידי והם יכולים להסתיים הרבה יותר מהר ממה שאנחנו חושבים. השיפוצים האלה חשובים ביותר ולא כדאי לדחות אותם, כי מעבר לכל היתרונות הנלווים אסור לשכוח שלפני הכול במסגרת תמ"א 38 מחזקים את המבנה כולו. שווה להתווכח עם השכנים, לשכנע אותם ולהגיע להחלטות משותפות כי בסופו של דבר כולם יוצאים מכך נשכרים.

פרטים שכדאי לדעת על תמ"א 38

כתוצאה מכך שישראל נמצאת במקום שמבחינה גיאוגרפית הוא מסוכן כיוון שאנחנו חשופים לסיכונים של רעידות אדמה, זה ברור שיש שאיפה לדאוג לכך שכל בניין יהיה כמה שיותר חזק ויציב. זו הסיבה לכך שיוזמות כמו תמ"א 38 נכנסו לחוק, כי למעשה השאיפה של המדינה היא לגרום לכל בעלי הדירות לחזק את המבנים שלהם. במידה וגם אתם מתעניינים בתחום הזה יש כמה דברים שאתם צריכים לדעת, והראשון שבהם הוא שאתם לא יכולים להתחיל פרויקט כזה מבלי שיש הסכמה של כל השכנים. בסיכומו של דבר כולם צריכים להתחלק בהוצאות על העבודה הזאת, ולכן חשוב ביותר לדבר תחילה על הדברים עם בעלי הדירות האחרות בבניין שלכם.

ניצול הזדמנויות

כאשר מדברים על תמ"א 38 אי אפשר להתעלם מכך שזו גם ההזדמנות הטובה ביותר שיש לכם, ולבעלי הדירות האחרות בבניין, להעלות למעשה את ערך הדירות. כלומר, אם כבר עושים שיפוצים בבניין ואם כבר צריך לחיות עם חוסר הנוחות הזמנית הזאת, אז למה לא לעשות עוד מקומות חניה? או למה לא לשפץ את הלובי? כמו כן, בדרך כלל במסגרת תמ"א 38 אפשר גם להגדיל את שטח הדירות או להוסיף לכל אחת מהן מרפסת, כך שכדאי להיות ערים לכל האפשרויות האלה כי בסופו של דבר זה חלק ממה שישפיע על ההחלטה האם תרצו להיכנס להליך כזה או לא.

הקבלנים המבצעים

לבסוף, אחרי שיהיה לכם ברור שאתם כן רוצים לעשות תמ"א 38 בבניין שלכם ואחרי שיהיה לכם ברור שאתם לא רוצים לדחות עוד את הנושא, כדאי יהיה לבדוק עם מי אתם עושים את העבודה הזאת. לא כל אנשי המקצוע עוסקים בתחום הזה מזה שנים, ולכן כדאי לבדוק שאתם מפקידים את המשימה הזאת בידי מי שמכיר את התחום ועוסק בו. ככל שלקבלנים שלכם יהיה יותר ניסיון וידע כך תוכלו להיות בטוחים יותר שהתוצאה הסופית תהייה בדיוק כמו שאתם חולמים עליה, ולכן מומלץ לכם לבדוק כמה שיותר מידע אודות קבלני השיפוצים שלהם אתם נותנים לעשות עבודות של תמ"א 38 בבניין שלכם.