• ניווט מקלדת
  • צבעוניות חד-גוונית
  • צבעוניות הפוך
  • A-A-A
צור קשר:
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 050-827-7982

מה זה בדק בית ולמה זה חשוב?

בתחום ההנדסה האזרחית או הנדסת הבניין, בדק בית הינו הליך בתוך ביקורת המבנים. בדק הבית הוא ביקורת שמבוצעת בידי מומחה במספר מועדים שונים במהלך חייה של דירה או מבנה כלשהו, ובוחנת מספר אספקטים שונים של המבנה. במאמר שלפניכם, נדון בשאלה מהו בדק בית, מה הוא כולל ולמה זה חשוב.

מה כולל בדק בית?
בדק בית היננו תהליך שמבוצע בידי חברת בדק בית שמורכבת מאנשי מקצוע, לרוב מהנדסים, אשר בוחנים את המבנה מבחינה תכנונית, הנדסית, סביבתית, איזורים, ועוד, בשביל איתור נזילות, רטיבות, ועוד פגמים אחרים שעשויים להיות משמעותיים ביותר עבור בעל המבנה, הרוכש הפוטנציאלי ועוד. כמו שאתם יכולים להבין מהתיאור, את בדק הבית ניתן לבצע במספר מועדים, ועל כך נדבר בפסקה הבאה.

מתי מבצעים בדק בית?
לרוב, בדק בית נדרש במספר מצבים שלפני כניסה אל בית חדש.
המצב הראשון הינו כאשר קבלן שיפוצים מסיים את העבודה על הדירה והיא לפני מסירתה אל הלקוחות החדשים. תהליך הבנייה מורכב וארוך, ולאורכו עשויים להתעורר פעמים רבים. לכן, מומלץ מאוד לבצע בדק בית, שמורכב מהליכים כמו בדיקת רטיבות וכד', בדיוק בשביל לאתר את אותם פגמים. כמובן שבדק הבית יכול להתבצע גם במהלך הבנייה עצמה כמעין בדיקה עתידית. מצד נוסף הינו בקניית דירה מיד שנייה. מדובר בקניית דירה מגורם פרטי שאיננו גורם מקצוע ואיננו מכירים אותו, לכן חשוב לנו במיוחד לבצע בדק בית בשביל להבין אם יש ליקויים כלשהם. אפשרות נוספת היא במהלך ואחרי שיפוצים, ועל כך נדון בפסקה הבאה.

בדק בית תוך כדי עבודת שיפוצים
מבנים רבים ובעלי בתים רבים בוחרים לשפץ את ביתם. מדובר במבנים שאינם חדשים ולעיתים אף עשויים להיות ישנים מאוד, שמבצעים עליהם עבודות בנייה ושיפוצים. ככל שעבודת השיפוץ נרחבת יותר ואנו "חושפים" חלקים נרחבים יותר מהבית, כך חשוב יותר לבצע בדק בית בשביל לוודא שהעבודה נעשית בצורה הטובה ביותר ולבחון האם נדרשים צעדים אקטיביים לטיפול בבעיות ופגמים, ככל שאלו קיימים. לרוב, יבדקו נושאי תשתיות כמו חשמל, אינסטלציה, וגז, או עמידה בתקני הבנייה ועמידות המבנה כנגד מצבי מזג אוויר ואיתני טבע שונים, וכד'.

למה זה חשוב?
מהתיאור המופיע לעיל ניתן לקבל מושג די ברור לחשיבות של בדק הבית. מטרת ההליך הינה הצפת פגמים וליקויי בנייה מסוגים שונים, בשביל להימנע ממצב שבו אותם פגמים אינם מטופלים כראוי בידי הקבלן, משפץ הדירה או כל גורם אחר שמעורב בתהליך.
רוכשי דירה, בין אם מקבלן או דירת יד שנייה, חייבים להתייחס להליך בדק הבית במלוא מידת הרצינות. עליהם לבחור חברה אמינה ומנוסה בתחום שתבצע את ההליך בצורה המקצועית והטובה ביותר, בשביל להבטיח לרוכשי הדירה כי המבנה שהם רוכשים אכן עומד בכלל התקנים הנדרשים.